Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

80. rocznica usypania Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

 
Kopiec Wyzwolenia to symbol polskości Śląska, ale mało kto zdaje sobie sprawę z rozmachu i sławy tego Pomnika w czasach kiedy powstawał. Sam pomysł usypania Kopca w Piekarach sięgał dużo dalej niż lata 30-ste XX wieku. W roku 1883 pojawiła się idea uczczenia 200-tnej rocznicy przemarszu oraz modlitwy w Piekarach samego króla Jana III Sobieskiego wraz z jego armią, który zmierzał do bram Wiednia obleganego przez Turków. Sama budowa Kopca rozpoczęła się 17 września 1932 roku. Kopiec był bardzo dobrze widziany z niemieckiego Bytomia, w tym miejscu zbierali się Powstańcy z Piekar i Bytomia przed III Powstaniem Śląskim. W miejscu tym miał polec także pierwszy Powstaniec. W budowę pomnika zaangażowali się nie tylko mieszkańcy Piekar Śląskich. W jego powstaniu pomagali ludzie z różnych części Polski, a także spoza naszego kraju. W prace byli mocno zaangażowani powstańcy śląscy. Postępów doglądał często Wojciech Korfanty. Usypywanie kopca trwało do 20 czerwca 1937 roku. 24 czerwca 2017 roku świętowaliśmy 80. rocznicę jego usypania.

 


Krzysztof Turzański
 
Data pliku video: 2017-06-27, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piekary śląskie

Piekary Śląskie - miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim (położone w południowej części Wyżyny Śląskiej). Położone jest nad rzeką Brynicą. Liczba ludności to około 54 tys.

Miasto jest celem pielgrzymek. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Stanowi on jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju. Wśród innych obiektów sakralnych w mieście odnajdziemy zabytkowe kościoły, kompleksy kaplic i Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Stanowi ona wizytówkę Piekar Śląskich. Miasto posiada bogate tradycje górnicze i hutnicze. Pierwsze wydobycie galmanu ruszyło tu już w 1704 roku. Miasto kopalń i hut oferuje liczne imprezy kulturalne z Dniami Miasta na czele. Turystów czeka mnóstwo atrakcji na szlaku Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, Tysiąclecia, Historii Górnictwa Górnośląskiego. Na tym pierwszym kroczyć będziemy trasą przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Żeby zobaczyć te wszystkie wspaniałości, do miasta trzeba najpierw dojechać, umożliwia to autostrada A1, droga krajowa nr 94 i wojewódzka 911.  

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola