Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wernisaż wystawy Mariana Geremka pt. "Lokomotywy"

Data publikacji: 2018-09-12, Data modyfikacji: 2018-09-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka i Sekcja Plastyczna Flek Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich zapraszają na wernisaż wystawy nieżyjącego piekarskiego artysty Mariana Geremka pt. „Lokomotywy”. Na wystawę złożą się wybrane rysunki i szkice zabytkowych lokomotyw i parowozów z całego świata, odzwierciedlające zamiłowanie artysty do kolejnictwa. Wśród prac będzie można zobaczyć kultowe lokomotywy „Rocket”, „Evening Star”, „Saxonia”, „GNR”, „Vulcan” i wiele innych. Łącznie ponad 80 prac. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 września o godz. 17:00. Wystawę będzie można oglądać do 30 września w przestrzeni Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich przy ul. Kalwaryjskiej 62d. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Marian Geremek (1935-2017) Miłość do sztuki zaszczepił w nim ojciec Wincenty Geremek i jak sam później powtarzał malowanie sprawiało mu ogromną przyjemność i było napędem do życia. Życie zawodowe poświęcił, jak duża część mieszkańców Śląska, pracy w przemyśle ciężkim. Pracował przy produkcji maszyn górniczych i hutniczych. Po godzinach oddawał się swojej pasji, choć był twórcą nieprofesjonalnym to niezwykle uzdolnionym i płodnym. W latach 1962-1966 założył sekcję plastyczną działającą przy Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Przez wiele lat był aktywnym członkiem Sekcji Plastycznej Flek. Uczestniczył w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach oraz plenerach malarskich. Na wielu swoich obrazach utrwalił przeszłość i teraźniejszość swoich ukochanych Piekar Śląskich. W wywiadzie prasowym z 2012 r. mówił: „Maluję to co dla mnie ważne. A jako, że jestem lokalnym patriotą, nie mam problemu ze znalezieniem tematów. Maluję to co mnie otacza, nie będę przecież poszukiwał ekstra pejzaży”. Z satysfakcją obserwował zmiany w miejskim krajobrazie. Pasjonował się kolejnictwem i budową maszyn. Jego spuścizna obfituje w dziesiątki rysunków i szkiców parowozów. Własnoręcznie konstruował także broń kolekcjonerską. W 2012 roku został uhonorowany nagrodą Miasta Piekary Śląskie w dziedzinie kultury im. Wawrzyńca Hajdy. The post Wernisaż wystawy Mariana Geremka pt. „Lokomotywy” appeared first on Urząd Miasta.

Pełna treść wiadomości na: piekary.pl/?p=318436/
piekary.pl, Źródło artykułu: piekary.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piekary śląskie

Piekary Śląskie - miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim (położone w południowej części Wyżyny Śląskiej). Położone jest nad rzeką Brynicą. Liczba ludności to około 54 tys.

Miasto jest celem pielgrzymek. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Stanowi on jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju. Wśród innych obiektów sakralnych w mieście odnajdziemy zabytkowe kościoły, kompleksy kaplic i Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Stanowi ona wizytówkę Piekar Śląskich. Miasto posiada bogate tradycje górnicze i hutnicze. Pierwsze wydobycie galmanu ruszyło tu już w 1704 roku. Miasto kopalń i hut oferuje liczne imprezy kulturalne z Dniami Miasta na czele. Turystów czeka mnóstwo atrakcji na szlaku Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, Tysiąclecia, Historii Górnictwa Górnośląskiego. Na tym pierwszym kroczyć będziemy trasą przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Żeby zobaczyć te wszystkie wspaniałości, do miasta trzeba najpierw dojechać, umożliwia to autostrada A1, droga krajowa nr 94 i wojewódzka 911.  

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola