Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wernisaż wystawy filatelistycznej "Wiek Niepodległości" w OK Andaluzja

Data publikacji: 2018-11-08, Data modyfikacji: 2018-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
W dniach 6 – 14 listopada w Ośrodku Kultury Andaluzja przy ul. Oświęcimskiej 45 można podziwiać wystawę filatelistyczną “Wiek Niepodległości” z okazji 100-lecia Niepodległości, poświęconą Wawrzyńcowi Hajdzie – polskiemu działaczowi ludowemu, poecie, górnikowi, który czynnie uczestniczył w społecznym i kulturalnym życiu Piekar Śląskich. Projekty znaczków oraz przedstawione poprzez nie historie mogą zainteresować nie tylko filatelistów. Fani znaczków zebrali się 6 listopada w Ośrodku Kultury Andaluzja, aby zapoznać się z najciekawszymi okazami zaprezentowanymi przez wystawców zrzeszonych w Polskim Związku Filatelistów. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Poczta Polska wprowadziła specjalne kartki pocztowe, datownik oraz znaczki z Wawrzyńcem Hajdą. Współorganizatorzy wystawy przypomnieli zebranym historię znaczka pocztowego, kiedy to sir Roland Hill szukając rozwiązania problemu nękającego angielską pocztę, wpadł na pomysł wprowadzenia znaczków pocztowych jako formy opłat za przesyłki, a Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wawrzyńca Hajdy – Bożena Bladoszewska – przybliżyła informacje na temat działacza. Wieczór uświetnił występ Chóru Polonia Harmonia pod przewodnictwem Iwony Melson. Na wystawie filatelistycznej było i co podziwiać, i o czym porozmawiać. Organizatorzy mają nadzieję, że pobudzona wyobraźnia zwiedzających zachęci zwiedzających do przejrzenia swoich klaserów i kolekcji znaczków. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: była wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej Celina Syc, Przewodnicząca Rady Nadzorczej SM Klaudia Kleszniew, wiceprezes zarządu PZF Jerzy Białas, prezes Zarządu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego Józef Kuczborski, a także wiceprezes Zarządu Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego Antonii Lewandowski. Głównym inicjatorem wystawy był Edward Kowalczyk. The post Wernisaż wystawy filatelistycznej „Wiek Niepodległości” w OK Andaluzja appeared first on Urząd Miasta.

Pełna treść wiadomości na: piekary.pl/?p=327253/
piekary.pl, Źródło artykułu: piekary.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piekary śląskie

Piekary Śląskie - miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim (położone w południowej części Wyżyny Śląskiej). Położone jest nad rzeką Brynicą. Liczba ludności to około 54 tys.

Miasto jest celem pielgrzymek. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Stanowi on jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju. Wśród innych obiektów sakralnych w mieście odnajdziemy zabytkowe kościoły, kompleksy kaplic i Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Stanowi ona wizytówkę Piekar Śląskich. Miasto posiada bogate tradycje górnicze i hutnicze. Pierwsze wydobycie galmanu ruszyło tu już w 1704 roku. Miasto kopalń i hut oferuje liczne imprezy kulturalne z Dniami Miasta na czele. Turystów czeka mnóstwo atrakcji na szlaku Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, Tysiąclecia, Historii Górnictwa Górnośląskiego. Na tym pierwszym kroczyć będziemy trasą przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Żeby zobaczyć te wszystkie wspaniałości, do miasta trzeba najpierw dojechać, umożliwia to autostrada A1, droga krajowa nr 94 i wojewódzka 911.  

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola