Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Piekarscy Harcerze oddali hołd Trzem Bohaterom

Data publikacji: 2018-11-19, Data modyfikacji: 2018-11-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Harcerze z piekarskiego Hufca ZHP kolejny raz uczcili pamięć Trzech Bohaterów – Huberta Hatki, Józefa Hadasia oraz Teodora Tomy, którzy 77 lat temu zostali straceni w brzozowickim parku przez hitlerowskiego okupanta za działalność konspiracyjną. W uroczystości udział wzięła Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, radny elekt Rady Miasta Łukasz Ściebiorowski, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi KWK “Julian”. 18 listopada jest dla wielu Piekarzan, a w szczególności piekarskich harcerzy, datą szczególną. Tego dnia bowiem, w  1941 roku, patroni piekarskiego hufca zostali straceni za działania antyhitlerowskie. Apel Poległych połączony z uroczystościami upamiętniającymi bohaterską postawę Trzech Bohaterów odbył się w niedzielne popołudnie w parku w Brzozowicach-Kamieniu. Harcerze oraz zaproszeni goście oddali hołd poległym Bohaterom w miejscu ich egzekucji, w którym to dziś znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia z 1941 roku. Po złożeniu kwiatów harcerskim zwyczajem zebrani goście ustawili się w kole, by puścić tzw. “iskrę”.   The post Piekarscy Harcerze oddali hołd Trzem Bohaterom appeared first on Urząd Miasta.

Pełna treść wiadomości na: piekary.pl/?p=329041/
piekary.pl, Źródło artykułu: piekary.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piekary śląskie

Piekary Śląskie - miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim (położone w południowej części Wyżyny Śląskiej). Położone jest nad rzeką Brynicą. Liczba ludności to około 54 tys.

Miasto jest celem pielgrzymek. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Stanowi on jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju. Wśród innych obiektów sakralnych w mieście odnajdziemy zabytkowe kościoły, kompleksy kaplic i Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Stanowi ona wizytówkę Piekar Śląskich. Miasto posiada bogate tradycje górnicze i hutnicze. Pierwsze wydobycie galmanu ruszyło tu już w 1704 roku. Miasto kopalń i hut oferuje liczne imprezy kulturalne z Dniami Miasta na czele. Turystów czeka mnóstwo atrakcji na szlaku Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, Tysiąclecia, Historii Górnictwa Górnośląskiego. Na tym pierwszym kroczyć będziemy trasą przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Żeby zobaczyć te wszystkie wspaniałości, do miasta trzeba najpierw dojechać, umożliwia to autostrada A1, droga krajowa nr 94 i wojewódzka 911.  

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola