Belka
Wtorek, 20 Listopada 2018   imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Narodowe Czytanie kolejny raz w naszym mieście

Data publikacji: 2018-09-10, Data modyfikacji: 2018-09-12
A A AWydrukDrukuj  
 
W sobotę, 8 września w całej Polsce już po raz szósty miała miejsce akcja Narodowego Czytania. W tym roku Polacy zagłębiali się w „Przedwiośniu” Stanisława Żeromskiego. W dniach 7 – 8 września, akcja czytania odbyła się w Akademickim Zespole Szkół oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach. W wydarzeniu tym, udział wzięli Prezydent Sława Umińska-Duraj oraz Radni Rady Miasta: Natalia Ciupińska-Szoska, Łukasz Ściebiorowski a także Helena Warczok. „Przedwiośnie” to powieść historyczna Stanisława Żeromskiego, która została wydana w 1924 roku. Opisuje losy Cezarego Baryki, wychowanego w Imperium Rosyjskim, w Baku, który jako młodzieniec przybywa do Polski, ojczyzny zmarłych rodziców. Akcja narodowego czytania ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury i klasyki, a wspólne czytanie buduje więzi i sprawia , że stajemy się sobie bliżsi. W sobotę, w Ogrodzie Saskim w Warszawie “Przedwiośnie” czytali polscy aktorzy. W tym samym czasie, w Letnim Ogródku Miejskiej Biblioteki dzieło polskiego prozaika, przybliżyli zebranym Prezydent Miasta Sława Umińska-Duraj oraz Radni Miasta Piekary Śląskie Helena Warczok i Łukasz Ściebiorowski. Wśród chłonących lekturę nie zabrakło także Katarzyny Bebiołki – prezes Fundacji „Ja też tak chcę”, piekarskich autorów książek: Hanny Dikty, Dominiki Kochaneckiej, Michała Muszalika oraz Iwony Dziury. Do recytujących dołączyli Jakub Müller i Marcin Strzelecki – założyciele “Piekarskich Beboków” a także Leszek Bensz – twórca i redaktor strony internetowej „Piekarski Werk”. O odpowiednią oprawę tego dnia zadbali niezawodni pracownicy Biblioteki Centralnej oraz jej filii, które znajdują się w naszym mieście. W trakcie spotkania odbył się quiz wiedzy o Polsce międzywojennej i kiermasz książek. Można było posłuchać największych przebojów muzycznych dwudziestolecia międzywojennego a na najmłodszych czytelników czekała strefa kreatywna z puzzlami i mega-kolorowankami. W dzień poprzedzający ogólnopolską akcję, czytanie odbyło się w Akademickim Zespole Szkół gdzie, uczniowie i nauczyciele do wspólnego oddawania się lekturze zaprosili Prezydent Sławę Umińską-Duraj, radnych Rady Miasta Łukasza Ścieborowskiego wraz z Natalią Ciupińską-Szoską, księdza proboszcza Parafii Trójcy Przenajświętszej w Szarleju -Eugeniusza Witaka a także Marcina Hirnyka – reportera Radia Piekary. W czasie trwania wydarzenia Samorząd Szkolny zorganizował dla uczniów konkurs “Selfie z Przedwiośniem”, gdzie każdy uczeń mógł zrobić sobie selfie z książką. Pomysł ten, spodobał się  zaproszonym gościom tak bardzo, że sami postanowili sobie takie zdjęcie zrobić. The post Narodowe Czytanie kolejny raz w naszym mieście appeared first on Urząd Miasta.

Pełna treść wiadomości na: piekary.pl/?p=317424/
piekary.pl, Źródło artykułu: piekary.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piekary śląskie

Piekary Śląskie - miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim (położone w południowej części Wyżyny Śląskiej). Położone jest nad rzeką Brynicą. Liczba ludności to około 54 tys.

Miasto jest celem pielgrzymek. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Stanowi on jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju. Wśród innych obiektów sakralnych w mieście odnajdziemy zabytkowe kościoły, kompleksy kaplic i Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Stanowi ona wizytówkę Piekar Śląskich. Miasto posiada bogate tradycje górnicze i hutnicze. Pierwsze wydobycie galmanu ruszyło tu już w 1704 roku. Miasto kopalń i hut oferuje liczne imprezy kulturalne z Dniami Miasta na czele. Turystów czeka mnóstwo atrakcji na szlaku Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, Tysiąclecia, Historii Górnictwa Górnośląskiego. Na tym pierwszym kroczyć będziemy trasą przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Żeby zobaczyć te wszystkie wspaniałości, do miasta trzeba najpierw dojechać, umożliwia to autostrada A1, droga krajowa nr 94 i wojewódzka 911.  

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola