Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Fotorelacja z uroczystych obchodów Dnia Górnika w Piekarach Śląskich

Data publikacji: 2018-12-05, Data modyfikacji: 2018-12-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Barbórka to tradycyjne górnicze święto, które obchodzone jest w naszym regionie już od XIX wieku. 4 grudnia, w dniu św. Barbary, w wielu śląskich miastach odbywają się uroczystości, mające upamiętniać trud wkładany przez górników w ich codzienną, często niebezpieczną, pracę. Jak co roku, uroczyste obchody “Dnia Górnika”, czyli Barbórki miały miejsce także w Piekarach Śląskich. Górnicze uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem pamięci pracowników kopalni “Andaluzja”, znajdującym się przy parafii św. Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu. Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy przed niedziałającą już kopalnią “Andaluzja” (więcej informacji można znaleźć TUTAJ), skąd uroczystości barbórkowe przeniosły się do cechowni KWK Piekary. Tam pod figurą św. Barbary złożone zostały wiązanki, mające oddać cześć patronce górników oraz wszystkim tym, którzy utracili pod ziemią swe życie. Kolejną częścią oficjalnych obchodów był przemarsz zgromadzonych gości do kaplicy św. Barbary, znajdującej się przy piekarskim Wzgórzu Kalwaryjskim i złożenie przy niej kwiatów. Tuż potem wszyscy zebrani udali się do Bazyliki Najświętszej Marii Panny, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej, której towarzyszyła asysta Górniczej Orkiestry Dętej “Andaluzja” oraz Chóru Polonia Harmonia. Dalsze uroczystości barbórkowe odbyły się w Hali Sportowej piekarskiego MOSIR-u, gdzie zebrani goście wzięli udział w Akademii Barbórkowej. Oprawa muzyczna tego wydarzenia została przygotowana przez Górniczą Orkiestrę Dętą Piekary-Julian, zaś o oprawę artystyczną zadbali uczniowie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 14 w Piekarach Śląskich oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca Katowice. Podczas akademii pracownicy kopalni zostali uhonorowani odznaczeniami i stopniami górniczymi. Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia. The post Fotorelacja z uroczystych obchodów Dnia Górnika w Piekarach Śląskich appeared first on Urząd Miasta.

Pełna treść wiadomości na: piekary.pl/?p=331381/
piekary.pl, Źródło artykułu: piekary.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piekary śląskie

Piekary Śląskie - miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim (położone w południowej części Wyżyny Śląskiej). Położone jest nad rzeką Brynicą. Liczba ludności to około 54 tys.

Miasto jest celem pielgrzymek. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Stanowi on jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju. Wśród innych obiektów sakralnych w mieście odnajdziemy zabytkowe kościoły, kompleksy kaplic i Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Stanowi ona wizytówkę Piekar Śląskich. Miasto posiada bogate tradycje górnicze i hutnicze. Pierwsze wydobycie galmanu ruszyło tu już w 1704 roku. Miasto kopalń i hut oferuje liczne imprezy kulturalne z Dniami Miasta na czele. Turystów czeka mnóstwo atrakcji na szlaku Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, Tysiąclecia, Historii Górnictwa Górnośląskiego. Na tym pierwszym kroczyć będziemy trasą przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Żeby zobaczyć te wszystkie wspaniałości, do miasta trzeba najpierw dojechać, umożliwia to autostrada A1, droga krajowa nr 94 i wojewódzka 911.  

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola