Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

25 lat Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece w Piekarach

Data publikacji: 2018-11-06, Data modyfikacji: 2018-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Już 15 listopada 2018 o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki Miejskiej przy ul. Kalwaryjskiej 62d odbędzie się Jubileusz 25-lecia Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich, nad którym patronuje Prezydent Miasta Sława Umińska-Duraj. Izba Regionalna działająca przy piekarskiej książnicy zainaugurowała swoją działalność 1 maja 1993 roku przy ul. Bytomskiej 92, w budynku dawnego hotelu górniczego. W miejscu tym obecnie znajduje się Urząd Skarbowy i część agend Urzędu Miasta. W 1998 r. Izba Regionalna została przeniesiona do zmodernizowanego budynku po Klubie Górniczym „Antracyt” przy ul. Kalwaryjskiej 62d, w którym mieści się po dzień dzisiejszy. Historia piekarskiej archiwistyki i muzealnictwa społecznego jest jednak nieco dłuższa. Izba Regionalna opiekuje się bowiem spuścizną Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Piekarskiej, które w latach 80-tych podłożyło podwaliny pod dzisiejszą działalność placówki. Fakt powołania placówki był niezwykle istotny z punktu widzenia ochrony dziedzictwa materialnego, historycznego i kulturowego Piekar Śląskich. Trud włożony przez dziesiątki osób uczestniczących w gromadzeniu, opracowywaniu i popularyzacji historycznego dziedzictwa powinien być zawsze powodem do dumy mieszkańców miasta.  W programie wydarzenia przewidziano między innymi: otwarcie wystawy dokumentującej historię Izby Regionalnej i piekarskiej archiwistyki społecznej prezentacja aktualnego zasobu i działań Izby Regionalnej podsumowanie akcji digitalizacji „100 obiektów na 100-lecie niepodległości wręczenie podziękowań osobom, które przyczyniły się do jej powstania i rozwoju The post 25 lat Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece w Piekarach appeared first on Urząd Miasta.

Pełna treść wiadomości na: piekary.pl/?p=327194/
piekary.pl, Źródło artykułu: piekary.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piekary śląskie

Piekary Śląskie - miasto na prawach powiatu znajduje się w województwie śląskim (położone w południowej części Wyżyny Śląskiej). Położone jest nad rzeką Brynicą. Liczba ludności to około 54 tys.

Miasto jest celem pielgrzymek. Wszystko za sprawą obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Stanowi on jeden z głównych ośrodków kultu maryjnego w naszym kraju. Wśród innych obiektów sakralnych w mieście odnajdziemy zabytkowe kościoły, kompleksy kaplic i Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja. Stanowi ona wizytówkę Piekar Śląskich. Miasto posiada bogate tradycje górnicze i hutnicze. Pierwsze wydobycie galmanu ruszyło tu już w 1704 roku. Miasto kopalń i hut oferuje liczne imprezy kulturalne z Dniami Miasta na czele. Turystów czeka mnóstwo atrakcji na szlaku Husarii Polskiej, Powstańców Śląskich, Tysiąclecia, Historii Górnictwa Górnośląskiego. Na tym pierwszym kroczyć będziemy trasą przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Żeby zobaczyć te wszystkie wspaniałości, do miasta trzeba najpierw dojechać, umożliwia to autostrada A1, droga krajowa nr 94 i wojewódzka 911.  

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola